Klasyfikacja i rodzaje wind i dźwigów osobowych
Windy osobowe można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu – na rynku dostępne są modele z napędem hydraulicznym i elektrycznym. Windy hydrauliczne napędzane są siłownikiem zasilanym przez pompę. Są to bardzo energooszczędne urządzenia, jednakże ze względu na dość wolną pracę stosuje się je głównie w niższych budynkach. Z kolei windy elektryczne do pracy potrzebują maszynowni górnej lub dolnej. Są szybkie i wydajne, dlatego sprawdzają siew biurowcach i wielopiętrowych budynkach mieszkalnych.
Rodzaje dźwigów ze względu na przeznaczenie
Dźwigi osobowe to urządzenia przeznaczone do pionowego transportu osób w kabinie poruszającej się po sztywnych prowadnicach. Urządzenie obsługuje przystanki na poszczególnych piętrach, a kabiny mają różne rozmiary i mogą pomieścić dowolną liczbę osób. Osobną kategorię w tej grupie stanowią dźwigi osobowo-towarowe, które oprócz pracownika obsługi transportują także ładunek. Takie dźwigi cechują się dużą mocą i większą masą dopuszczalną w porównaniu do wind osobowych. Warto wspomnieć także o windach szpitalnych, które służą do przewożenia łóżek wraz z pacjentami, personelem i aparaturą pomiędzy kondygnacjami budynku.
Główne parametry techniczne dźwigów
Windy poza rodzajem napędu różnią się także pod wieloma innymi względami. Do najważniejszych parametrów wind należą:
- Prędkość jazdy – określana w m/s;
- Udźwig – maksymalna wielkość obciążenia, na podstawie której określa się dopuszczalną liczbę osób;
- Sposób sterowania – sposób realizacji dyspozycji pasażerów;
- Wysokość podnoszenia – odcinek pomiędzy najwyższym a najniższym przystankiem.
Jak widać windy to bardzo zróżnicowana kategoria – urządzenia te mogą mieć różne parametry, co przekłada się na szerokie możliwości ich zastosowania. Spotkać je można w blokach mieszkalnych, biurowcach, urzędach, galeriach handlowych i wielu innych miejscach.